Jdi na obsah Jdi na menu
 


HOSTÝN

Zalesněný vrch 735 m.n.m., dominanta Hostýnských vrchů, 4 km jihovýchodně od Bystřice p. Hostýnem. Vrch Hostýn nese stopy několika osídlení. První zde bylo několik století před naším letopočtem, kdy zde stálo hradiště a později laténské oppidum. Keltové, kteří se tu usídlili, přinesli novou, vyspělou kulturu. V 9.-10. století vrch osídlili Slované. Z těch dob je zachován val téměř 2 km dlouhý, 15 m široký a 19 m vysoký (také je uváděna šířka 9 m a výška 23 m). První písemná zmínka o Hostýně je z r. 1554. Koncem 16. století zde byla postavena zřejmě dřevěná kaple pro horníky, kteří zde těžili stříbro. Roku 1650 koupil panství včetně Hostýna Jan z Rottalu od rodu Lobkoviců. Jan Rottal nechal kapli rozšířit a dal přistavět věž a později, když se ukázalo, že prostory nestačí, nechal přistavět dvě boční kaple.

Obrazek

Čelní pohled na baziliku

V letech 1721 – 1748 nechal postavit František Antonín Rottal na Hostýně barokní chrám, jehož stavitelem byl Tomáš Šturm z Holešova. V únoru 1748 byla na Hostýně sloužena první mše a v červenci téhož roku za účasti 30 000 poutníků se uskutečnila slavnostní mše. Chrámu se nevyhnuly smutné události. Již v r. 1769 byla po úderu blesku poškozena střecha, věž i zvony. Chrám byl však za dva roky díky velké sbírce opraven. Druhá rána přišla v lednu 1784, kdy byl chrám na základě nařízení císaře Josefa II. o zákazu poutí uzavřen a poté zbaven vybavení a odsvěcen. Ze stavby byly strženy věže, střecha i krov a chrám začal rychle chátrat.

Obrazek

Louka pod horským hřbitovem

O několik desetiletí později se začaly ozývat hlasy za obnovení chrámu. Majitel panství Olivier Loudon se také zasloužil o jeho znovuvybudování, které bylo zahájeno v r. 1841. v roce 1895 byl založen významný spolek Matice svatohostýnská, která z darů věřících celý vznikající areál zvelebovala. V roce 1898 byla postavena zásluhou Matice svatohostýnské kaple sv. Kříže a na nejvyšším místě v nadm. výšce 735 m 15 m vysoká rozhledna. Součástí areálu je rovněž Křížová cesta ve stylu lidové kultury od architekta Dušana Jurkoviče a hřbitov (nejvýše položený na Moravě), založený v roce 1887, kde jsou pochováni církevní činitelé.

Obrazek

Boční pohled na baziliku

Těžká doba nastala s nástupem komunistů k moci po roce 1948, kdy se poutní místo nemohlo rozvíjet tak, jak by mělo. Ale ještě před listopadem 1989 byl papežem Janem Pavlem II. udělen v roce 1982 chrámu titul Menší Bazilika. V roce 1994 byla v blízkosti rozhledny postavena větrná elektrárna, která napájí budovy v celém areálu. Rovněž byla dobře opravena přístupová silnice z Bystřice až na vrchol Hostýna.

Obrazek

Rozhledna na Hostýně z roku 1898

historicky-snimek-rozhledny-na-hostyne.jpg

Historický snímek rozhledny

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Matka Boží.

(Petr Vyoral, 13. 2. 2016 9:00)

Toto místo je plné pozitivní energie. Tady se vždy lidé modlili ke svaté Marii a zanechali nám tam svoji víru, která zde vytvořila nebe na zemi.