Jdi na obsah Jdi na menu
 


OBEC RUSAVA

Obrazek

Rusava leží v západní části Hostýnských vrchů v dolině říčky Rusavy a na svazích přimknutých hřebenů v průměrné nadm. výšce 410 m. Hostýnské vrchy jsou zároveň podcelkem Hostýnsko-vsetínské hornatiny. První zmínka o osídlení údolí je již z roku 1372. Obec byla založena v roce 1657 hrabětem Rottalem pod názvem Rottalowice. Tento název byl ještě zaveden za Protektorátu. 10 let po založení obce zde stálo pouhých 19 osídlených stavení, ale ke konci 18. stol. již měla ves okolo 800 obyvatel, kteří se živili chovem dobytka, dřevorubectvím a zhotovováním výrobků ze dřeva. Život obyvatel byl po staletí nelehký i vzhledem k drsným zimním obdobím. V roce 1837 zde byla postavena fara a v roce 1863 škola. V roce 1924 zde byla postavena pevná příjezdová silnice, která v mnohém zvětšila dopravní pohodlnost s okolním světem.

Od roku 1837 začal na Rusavě působit evangelický farář Daniel Sloboda, slovenský vlastenec a vzdělanec (literát, botanik, meteorolog, geolog), který se rovněž zapojil do společenské a politické činnosti. V roce 1848 se stal účastníkem slovanského sjezdu, který se konal v Praze a v témže roce Kroměřížského sněmu. Daniel Sloboda zemřel v roce 1888 a je pochován na malém hřbitůvku nad obcí.

Obrazek

Po roce 1848, kdy nastaly těžké časy pro slovenské vlastence, zde pobýval Slobodův švagr dr. Josef Miloslav Hurban i se svou ženou a malým synem, pozdějším známým básníkem a spisovatelem Svetozárem Hurbanem Vajanským (1847 – 1916). V té době zde našlo azyl mnoho dalších slovenských vlastenců. Na Rusavě působily další významné osobnosti, např. spisovatel František Táborský (1858 – 1940), malíři Adolf Kašpar (1877 – 1934), František Ondrúšek (1861 – 1932), Ludvik Schneiderka (1903 – 1980), aj. František Táborský, který se sem dlouhá léta vracel, napsal o Rusavě monografii Rusava – život valašské dědiny. V okolních lesích se v dubnu 1944 pohybovali parašutisté z desantu Clay-Eva při přechodu z Hostišové do Bystřice pod Hostýnem a operovali zde i v pozdějších měsících. Místní obyvatelé rovněž pomáhali partyzánským skupinám.

Obrazek

Rusava je nejzápadnější valašskou obcí s nádherným okolím a rozsáhlými smíšenými lesy. Obec má rekreační charakter s hotely, restauracemi, penziony a útulnými chatami. Jsou zde možnosti jak pěších túr např. na blízký Hostýn (735 m), zříc. hradu Křídlo (506 m), Pardus (672 m), Tesák (688 m), zříc. hradu Obřany (704 m), Lukov (490 m), tak cyklistických výletů po zpevněných silničkách přes hřebeny na Držkovou a Lukoveček. Výborný cyklistický výlet může být např. do Zoo Zlín na Lešné a za návštěvu stojí i Holešov se svým monumentálním zámkem i příjemné městečko Bystřice pod Hostýnem. Celkově je zde tur. tras nebývalé nnožství, takže i po 10ti dnech pobytu různou kombinací túr nacházíme stále nová a nová místa. Výhodou Rusavy je, že není obcí průjezdní, a tato skutečnost přispívá k celkovému poklidu. Přilehlé hřebeny mají nadm. výšku 500 – 735 m (Hostýn). Okolní krajina má karpatský ráz se střídajícími se loukami a remízky tak typickými pro celou oblast daleko na východ až na slovenskou stranu. Cenné je Hořansko se zachovalým přírodním rázem Hostýnského masívu. V Hostýnských vrších má tento členitý a zároveň malebný ráz například okolí Držkové, Kašavy, Vlčkové a Podkopné Lhoty a severněji okolí Hošťálkové a Rajnochovic.

Obrazek

V obci je evangelický kostel z roku 1874 a na kopci na sev. okraji se nachází katolický menší kostelík povýšení sv. Kříže z r. 1779. Tento kostel byl postaven po zavedení Tolerančního patentu císařem Josefem II. ale nemá příliš velkou historickou hodnotu. Zásluhou Daniela Slobody byl v 80tých letech 19. stol vybudován evangelický kostel. Několik památek lidového stavitelství si zachovalo původní valašský charakter, mezi jinými zde stojí vila malíře Adolfa Kašpara z roku 1933. V obci je Muzeum Rusava – památník obce, kde jsou vystavena jak obrazová díla malířú Jana Kobzáně, Adolfa Kašpara, Ludvika Schneiderky, aj., tak plody lidové kultury Valašska v podobě výšivek, krojů, obrázků na skle, dřevěných a zemědělských výrobků, atd. Všechny tyto artefakty jsou odrazem bohatého kulturního života dřívější Rusavy.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chalupa malíře Josefa Kašpara

(Zdenek.Pscolka, 10. 10. 2010 19:03)

Prošel jsem 9.10 letošního roku obec Rusava a marně jsem hladal nějakou upoutávku na roubenku Josefa Kašpara, ilistrátora a malíře. Marnějsem se dotazoval i místních občanů. Jedině v restauraci poblíž Kašparovy roubenky se mi dostalo příznivé odpovědi.Podotýkám, že ani v info v Bystřici p.H tomu tak nebylo. Stálo by za uvahu toto alespoň částečně napravit. Pščolka