Jdi na obsah Jdi na menu
 


OBEC MACHOVÁ

Obrazek

Machová - první písemná zmínka je z roku 1397. Historické záznamy o osídlení sahají do počátku 17. stol.. R. 1749 zřídil hrabě Rottal v Machové dědičné fojtství. Ves Machová patřila količínskému panství, později patřila Šternberkům a dalším šlechticům.

Ves Machová se nachází 6 km SSV od Otrokovic na  SZ okraji Zlínské vrchoviny v Tlumačovských vrších. Okolí Machové je mírně zvlněné, zemědělsky využívané a nadm. výška činí 240 - 280 m. Nejbližší okolí je jen sporadicky zalesněné (Boří, Hrabůvka, Sýkorník). Obcí prochází poměrně frekventovaná silnice II. tř. č. 438 od Otrokovic na Holešov a dále k Hranicím. Machová je umístěna v poměrně mělkém údolí a tudíž je ze tří stran chráněna. Otevřena je pouze k jihu, kam také teče malý potok Machovka, pramenící na jižním svahu mezi obcí a lesem Boří. Sousedními obcemi Machové jsou Tlumačov (4 km záp.), Míškovice (3 km sev.), Mysločovice (2 km vých.), Sazovice (3 km jihových.) a Terezov (2 km jižně), patřící pod město Otrokovice. Mezi blízké, nepříliš výrazné vrchy patří např. Křemenná (315 m), zalesněný kopec s vápencovým lomem. Ten je zároveň nejvyšším bodem Tlumačovských vrchů. Etnograficky patří Machová k Hané, mluví se zde tzv. východohanáckým nářečím. Politicky náleží obec k okresu Zlín, Zlínský kraj.

Kaplička v Machové

cesta-na-hrabuvku.jpg

OBRÁZKY Z MACHOVÉ NA YOU TUBE:

BESEDA SENIORŮ MACHOVÁ Z LET 1997 - 2003:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Foto z Machové

(Bartková Marie, 7. 1. 2016 19:16)

Jsem rodačka z Machové, od roku 1960 bydlela jsem s rodiči ve Zlíně, nyní v Otrokovicích. Jsem ráda, že jsem objevila tyto stránky a podle fotek jsem si zavzpomínala, co a kde bylo, ještě bych si trochu troufla vyjmenovat některé rodiny kde bydlí.Škoda že"náš "domek není na fotce. Zkrátka a dobře, je tato stránka bezvadná, děkuji Vám.