Jdi na obsah Jdi na menu
 


JOSEF SOUSEDÍK, vynálezce, továrník, odbojář

9. 5. 2010

Josef Sousedík (1894 - 1944)

Josef Sousedík se narodil ve Vsetíně 18. prosince 1894 v chudých poměrech v početné rodině. Měl ještě dalších šest sourozenců. V roce 1912 získal mladý Josef výuční list z oboru strojního zámečnictví a elektromontáží. Jeho zájem o elektrotechniku byl již v této době ohromný. Překypoval různými nápady, za které dostával finanční odměny, které ihned investoval do různých součástek a zařízení.

Obrazek

Josef Sousedík

V letech 1912 – 1914 pracoval v brněnské elektrotechnické továrně Bartelmus-Donát, kde získal cenné praktické zkušenosti a brzy se vypracoval na vedoucí místo. Slibný osobní vývoj přerušila válka, kterou prožil na ruské a italské frontě. I tady se ukázal jeho technický talent, byl vyhledávaný jako zručný opravář hodinek. Na italské frontě byl raněn a potom prošel řadou nemocnic.

V nové republice se ihned chopil příležitosti a začal podnikat jako elektrotechnický živnostník. Začátky byly skromné, protože měl dílnu přímo v domku svých rodičů. V roce 1920 však již začal podnikat v bývalé pile stavitele Londina ve Vsetíně-Trávníkách, kterou si musel pro svůj provoz upravit. Josef Sousedík podnik neustále rozšiřoval a v roce 1926 mu byla přiznána koncese na elektrotechnickou továrnu, kterou obdržel po předchozím zamítnutí. Své nápady v oboru elektrotechniky proměnil v řadu patentů. První získal již v roce 1920.

Obrazek

Továrna Josefa Sousedíka, Vsetín 1930

V roce 1934 pracovalo v továrně 200 zaměstnanců. Vlivem hospodářské krize však firmě ubylo zakázek a Josef Sousedík byl nucen převést podnik do majetku Ringhoffer-Tatra. Ve svém původním podniku byl ředitelem, a to až do roku 1939, kdy proti jeho působení zakročili nacisté. Po krátkém působení v pražském podnikovém vývojovém středisku se vrátil do Vsetína, ukončil činnost ve firmě a ve svém domě si zřídil laboratoř. Přitom se zapojil do odbojové protinacistické činnosti.

Obrazek

Řídící  generátor  regulovatelných motorů pro papírenské stroje

Josef Sousedík byl dvakrát  zatčen gestapem, poprvé v prosinci 1939 a podruhé byl vězněn v létě 1940 v Brně celých pět měsíců. Odbojové činnosti však nezanechal. V polovině roku 1944 již bylo napojeno na jeho odbojovou organizaci 2 000 lidí. V té době také navázal spojení s výsadkem Clay-Eva. V prosinci 1944 byl po prozrazení připravovaného povstání znovu zatčen gestapem a téhož dne zastřelen.

Vynálezecká činnost Josefa Sousedíka byla obdivuhodná. Byl přímo geniálně technicky nadaný a velmi pracovitý, pracoval až 16 hodin denně. Vynálezecká činnost spočívala v elektrických pohonech, přístrojích, regulaci a v elektrických trakcích. Počet udělených patentů činí 45. Např. první patent na elektromobil byl patentován ve 23 státech světa. Josef Sousedík se přímo podílel na elektrické výbavě slavného motorového vozu „Slovenská strela“, který dosáhl v roce 1936 při zkušební jízdě rychlosti 140 km/h. a na trati Praha – Bratislava průměrné rychlosti 110 km/h. Josef Sousedík byl členem Elektrotechnického svazu československého (ESČ), v jehož rámci uskutečnil mnoho odborných přednášek.

Obrazek

Josef Sousedík a legendární Slovenská strela

Obrazek

Soustrojí Slovenské strely

Josef Sousedík se v roce 1927 zapojil do politického života a ještě téhož roku byl zvolen starostou Vsetína. Tuto funkci zastával do roku 1938. Za jeho působení došlo k velkému rozvoji města Vsetína. Bylo postaveno Masarykovo reálné gymnázium, získáno 700 ha lesa, postaveny budovy okresního úřadu, soudu, pošty a spořitelny. Mezi důležité události patří zahájení činnosti podniku Zbrojovka, která významně přispěla ke snížení místní nezaměstnanosti. První rok starostování vítal Sousedík presidenta T.G.Masaryka při návštěvě Valašska.

Obrazek

Starosta Josef Sousedík provází presidenta Masaryka při návštěvě Vsetína 1928

Po osvobození byl Josef Sousedík oceněn Čs. válečným křížem in memoriam. V následujícím roce mu byla odhalena pamětní deska na okresním úřadě, po roce 1948 byla odstraněna, v roce 1968 znovu instalována a poté, jak je již u nás zvykem opět odstraněna a definitivně potřetí byla znovu instalována v roce 1990. V roce 1994 obdržel Josef Sousedík Pamětní medaili „Za věrnost 1939–1945“ in memoriam a následijící rok pamětní medaili „Ploština“ in memoriam. Jméno tohoto vlastence a vynálezce a podnikatele nese jedna z hlavních ulic ve Vsetíně.

Obrazek

Motorový vůz Slovenské strely vystavený před Technickým muzeem v Kopřivnici

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

the great moravian JOSEF SOUSEDIK

(kocourek born vsetin 1952, 9. 2. 2012 2:19)

vsetin is a beautiful city,full of beautiful, talented,people . anyone,living in vsetin, even for afew years is truly blessed. world war1 and 2 ,communism were the great EVIL that hurt us all.it is all about the fight between the satan and god.vsetin looks ok now god bless vsetin morava cz love always vladislav kocourek new york usa tvkocourek@gmail

Stesk

(MiM. Pokorný, cartony@seznam.cz, 12. 1. 2012 2:04)

V první chvíli jsem zajásal, že pod heslem jeho jména je již krátký a výstižný životapis. A pak mi vytanulo opět to zlé. Byl z občanů, kteří tvořili páteř národa, z níž mohla růst pevná a technicky odolná kostra národní i státní činnosti technické. To si zákeřný a zvrhle inteligentní národní nepřítel nejspíš dobře uvědomoval.Škoda, přeškoda se sotva nahradí a lidé jeho genotypu budou občanům chybět už trvale.A jak málo se o nich píše a ještě méně ví. Co se napíše a nakváká o čutačích merun, vrhačích předmětů v dál či do různých košů,branek a sítí. Diference národní potřebnosti a prospěšnosti je v jednotkách SI měřitelně zřejmá a matematicky průkazná. Žel zahubilo jej nejspíš pojetí demokracie a svobody v pojetí minulých staletí.Většina si dělá nárok na ovládnutí nejen parciální většiny, ale všech a zvolí si diktovací menšinu. Žel, ač tento systém končí rovněž válkami a osobními příkořími, stále trvá. Věčná Čest a Věčná Sláva osobám jeho vlastností.