Jdi na obsah Jdi na menu
 


FERDINAND STOLIČKA, cestovatel

17. 4. 2007

Odbočíme-li v obci Záhlinice na Záhlinické rybníly a vnoříme-li se po úzké asfaltce do lužního lesa, narazíme asi po 2 km na hájovnu zvanou Zámeček. Na tomto místě se 7.7.1838 narodil cestovatel, geolog a paleontolog Ferdinand Stolička.

Ferdinand Stolička

Studoval na německém gymnásiu v Kroměříži, na kterém ukončil studium maturitou v r. 1857. Poté absolvoval filosofickou fakultu ve Vídni, kde se věnoval studiu geologie. Tam také získal v r. 1861 doktorát filosofie.

Potom se pustil do geologického mapování pohoří Alpy a východních částí Rakouského císařství. Stolička se vždy projevoval jako vlastenec, který úpřimně tíhl k Moravě.

V roce 1864 se vypravil na první výzkumnou cestu už jako paleontolog Východoindického státního geologického ústavu do Himaláje, kde se svými spolupracovníky dosáhl himalájského hřebene, čnícího do nadm. výšky téměř 6 000 m. Podmínky byly velmi tvrdé, ale Stolička dokázal i přitom mapovat, sbírat horniny a analyzovat složení horstva.

O rok později podnikl cestovatel další cestu, a to do povodí horního toku Indu. Tam zdolává výprava několik vysoko položených průsmyků. Výprava byla zakončena v osadě Léh (3 800 m.n.m.), ležící při západním okraji Tibetu. Toto místo bylo dobrým východiskem pro výpravy do Karakoramu a dalších okolních horstev. Obě výpravy byly pro Stoličku nesmírně vyčerpávající a tím utrpělo i jeho zdraví, takže následoval odpočinek, při němž třídil sbírky a publikoval do odborných časopisů.

Další výprava zahrnovala Barmu, ostrovy Andamany a Nikobary a Singapur. Zde sbíral a studoval zkameněliny, přírodniny i živou zvířenu. Další velkou výpravu do Himaláje uskutečnil Stolička v r. 1873. Výprava, tvořena britskými a indickými spolupracovníky, prováděla výzkumy geologické, paleontologické, trigonometrické a mapovací. Potom cestovatel znovu onemocněl. V důsledku nedostatku kyslíku měl nemocné srdce a k tomu se přidal zánět míchy. Znovu se však uzdravil a podnikl další namáhavé výpravy, například třítýdenní cestu zasněženým Pamírem.

Po těchto výpravách však znovu vážně onemocněl, tělo však již nevydrželo a 17.6.1874 Stolička v kruhu svých britských přátel v Murghí zemřel. Cestovatel byl pohřben v Léhu, kde mu indická vláda nechala postavit žulový obelisk.

Pamětní deska na hájovně

Ferdinand Stolička zemřel v pouhých 36 letech, ale jeho vědecké dílo je obdivuhodné. Fundovaně dokázal objevovat geologická tajemství nejvyšších horstev světa. Těmto výzkumům obětoval svoje zdraví i svůj mladý život.

Hájovna Zámeček

            Hájovna na Zámečku u Kroměříže, ve které se narodil Ferdinand Stolička.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dalece sahá náš rod!

(Stanislav Stolička, 14. 5. 2017 10:06)

Děkuji.Moc mě těší,že jsem zjistil o mých předcích.Moc zajimavé!!

děkuji za zajimavé informace

(Stanislav Stolička, 16. 11. 2013 14:38)

Děkuji.jsem moc rád,že už vím kde žili mí předkové.

Ferdinand Stolička

(František Sláma, 1. 2. 2008 14:10)

Na tohoto významného geologa jsme vzpomínali, když jsme s Mirkem Štětinou (geolog, později válečný korespondent, nyní senátor) byli v roce 1975 na řece Indus. V některých částech Himálaje a Karakoramu jsme možná byli první Češi, kteří více než 100 let po něm, šli v jeho stopách.

Poděkování

(Svobodová, 2. 9. 2007 9:31)

Děkuji za zajímavé informace. Pocházím z Tlumačova, občas si čtu webové stránky tohoto městečka. Na Váš příspěvek jsem narazila zcela náhodou a "procházím se" Vaší zásluhou po okolí svého rodiště. Objevuji jeho krásy až nyní. Mějte se hezky. Miroslava Svobodová