Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis panoramatu

8. 3. 2007

Necelý kilometr severozápadním směrem od Machové, na silnici Machová - Tlumačov, je na první levotočivé zatáčce nenápadné místo, ze kterého se naskýtá téměř kruhový výhled do okolní krajiny. Přestože lokalita nedosahuje ani 280 m. nadm. výšky, výhled je nádherný a každého, kdo jede z roviny kolem Tlumačova a nezná to tu, překvapí.

panorama-na-tlumacov-od-hostinku.jpg

Podíváme-li se severovýchodním směrem, uvidíme dlouhý, na východ se táhnoucí masív Hostýnských vrchů s vrchy, které mají nadm. výšku okolo 630 m, např. Poschlá, Javorčí, Ondřejovsko. Úplně na severovýchodě hřeben pokračuje skalnatými vrchy s nejvyšším Humencem (704 m). Východním směrem se rozprostírá Mladcovská vrchovina (patří do podcelku Zlínské vrchoviny) s nejvyšším Zadním vrchem (423 m) a rovněž náhorně položená obec Hostišová.

Na jihovýchodě, tam, kde tušíme Zlín, ukrytý v údolí říčky Dřevnice, je vidět hřbet Komonecké hornatiny s rozhlednou na vrchu Doubrava (676 m). Rozhledna má výšku 55 m a poskytuje kruhový rozhled. Komonecká hornatina je součástí geomorfologického celku Vizovické vrchy. Na jihojihovýchodě vidíme protáhlý, vzdušnou čarou 9 km vzdálený hřbet Tlusté hory (458 m) s TV a rozhl. vysílačem. Celý hřeben, který je zalesněn, probíhá západovýchodním směrem nad Malenovicemi a u Napajedel na něj navazuje Dolnomoravský úval. Hřeben patří do Zlínské vrchoviny, součásti Vizovických vrchů. V údolí Dřevnice leží Malenovice i s Malenovickým hradem na lesnatém úbočí, na jihu se rozprostírají Otrokovice a za nimi náhorně položené Pohořelice. Za Otrokovicemi ční v obci Topolná dva stožáry rozhl. dlouhovlnného vysílače 270 m vysoké.

pohled-od-hostinku-k-machove.jpg

Úplně na jižním obzoru se pne pásmo Bílých Karpat s Velkou Javořinou (970 m), 46 km vzdálenou. Jsou zde umístěny dva vysílače, český a slovenský. Na jihozápadě a západě se táhne pohoří Chřiby na jehož hlavním hřebeni, úplně na západním obzoru rozpoznáme 24 m vysokou kamennou rozhlednu na nejvyšším vrcholu Brdo (587 m). V nivě Hornomoravského úvalu vidíme Tlumačov, za ním Kvasice a nad nimi již na úbočí Chřibů Sulimov a Vrbku. Za nimi se klene ve tvaru vietnamského klobouku Kleštěnec, druhý nejvyšší vrch (498 m) Litenčických vrchů (Orlovické vrchoviny). Mírně, z našeho pohledu severněji od Kvasic leží Bařice a Těšnovice a nad nimi zpola zalesněný vrch Obora (324 m), v této nejsevernější části Chřibů nejvyšší kopec.

Na severozápadě leží se svými svítícími kostely město Kroměříž a nad ní poměrně výrazný, zalesněný vršek Barbořina (256 m). Za Kroměříží se na obzoru dlouze, většinou v oparu táhne Drahanská vrchovina a před ní zahlédneme stožár středovlnného vysílače Dobrochov o úctyhodné výšce 171 m. Vysílač je umístěn na vršku Předina (312 m), který je označován jako střed Moravy. Vzdušná vzdálenost od našeho místa činí 33 km. Na úplné rovině, ještě více severnějším směrem uvidíme  město Hulín a pak už jen blízký hřbet vápencového vrchu Křemenná (315 m.) a lesa Boří, patřících do Zlínské vrchoviny.

tlusta-hora-od-hostinku.jpg

Tím se nám téměř kruhový výhled uzavřel. Z tohoto místa lze tedy spatřit hodně, např. šest pohoří, a to Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy, Bílé Karpaty, Chřiby, Litenčické vrchy a Drahanskou vrchovinu, čtyři vysílače (Tlustá hora, Topolná, Velká Javořina, Dobrochov), dvě rozhledny (Doubrava a Brdo), čtyři města (Zlín - Malenovice, Otrokovice, Kroměříž, Hulín) a několik vesnic. Záleží na tom, jakou budeme mít viditelnost a jestli si pomůžeme dalekohledem.

Přeji všem dobrý a čistý rozhled.

MÍSTO DALEKÉHO VÝHLEDU NA MAPĚ

Vzdušná vzdálenost pozorovaných míst
Hřeben Host. vrchů
 
13,4
Hostišová
 
4,0
Mysločovice
 
2,5
Tlustá hora
 
9,7
Tečovice
 
5,4
Zadní vrch
 
7,3
Rozhledna Doubrava
 
26,0
Malenovice
 
7,1
Velká Javořina
 
45,4
Topolná vysílač
 
14,7
Otrokovice
 
5,0
Pohořelice
 
9,0
Rozhledna Brdo
 
19,0
Nový Dvůr
 
5,7
Kvasice
 
5,0
Karolín
 
8,0
Střížovice
 
6,3
Vražisko
 
5,4
Těšnovice
 
8,7
Barbořina
 
13,3
Kroměříž
 
11,4
Tlumačov
 
2,5

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pozdrav

(Karel Novák, 15. 3. 2007 11:51)

Jóro seš dobrej. Tvé stránky se mi líbí.Zdraví Karel