Jdi na obsah Jdi na menu
 


Javorníky - Kohútka a Portáš

4. 7. 2011

evangelicky-kostel-v-lazech-pod-makytou-z-roku-1846.jpg

Evangelický kostel v Lazech pod Makytou z roku 1846

pomnicek-malirky-zelmiry-duchajove-svehlove.jpg

Pomníček malířky Želmíry Duchajové-Švehlové

Kohútka (913 m) je zalesněný vrch v hlavním hřebeni Javorníků na hranicích Moravy a Slovenska. Význ. tur. středisko s chatou Kohútka (906 m) a chatou Javorka. Odtud až po Veľ. Javorník začíná nejmalebnější část hřebene s častými výhledy.

horsky-hotel-kohutka-913-m.jpg

Horský hotel Kohútka

horsky-hotel-kohutka.jpg

Javorníky – přes 30 km dlouhé pohoří, táhnoucí se od Lidečka až po Čadcu. Nejvděčnější část hřebenové trasy s nádhernými výhledy probíhá od chaty Kohútka (913 m) po nejvyšší vrch hornatiny Veľký Javorník (1 071 m). Od Malého Javorníku (1 019 m) na východ již pokračuje hřebenovka na území Slovenska. Malý Javorník je tak jedinou tisícovkou na českém území. Pohoří patří do oblasti Slovensko-moravských Karpat a dělí se ještě na 11 podcelků, např. na Vysoké Javorníky, Javornickou hornatinu, Rakovskou hornatinu. Ze slovenské strany jsou doliny a tím i přístupy třikrát delší, něž z moravské strany. Dlouhé rozsochy, vybíhající z hlavního hřebene z Malého a Veľkého Javorníku mají stejně mohutné vrcholy jako hlavní hřeben a končí až spádem k řece Váh. Valašský a kopaničářský ráz vytváří Javorníkům neopakovatelné kouzlo. Celé pohoří je hustě zalesněné a střídá se s loukami a pastvinami. Porost hojně tvoří smrkové monokultury, zastoupen je také buk a jedle. Na ochranu těchto původních porostů byly vyhlášeny SPR Razula, Veľ. Javorník a Hričovec. Česká část pohoří patří pod CHKO Beskydy, slovenská část pod CHKO Kysuce.

pohled-od-kohutky-na-hrebenovku-k-portasi.jpg

Pohled z Kohútky na hřebenovku k Portáši

horsky-hotel-portas-z-roku-1932-v-nadm.-vysce-930-m.jpg

Horský hotel Portáš 930 m z roku 1932

Portáš – sedlo pod Stolečným vrchem v nadm. výšce 930 m. Na vrcholu se nachází horský hotel Portáš. Jméno vzniklo podle valašských strážců hranic Moravy a Uher portášů.

hotel-portas.jpg

rozcestnik-vedle-hotelu-portas.jpg

Rozcestník vedle hotelu Portáš

KOHÚTKA A PORTÁŠ NA MAPĚ: 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář